Councillors

Kingborough’s current elected Council includes 10 Councillors, including the Mayor.

The Councillors were elected in November 2014 for a four year term.

Our Councillors actively participate in decision-making for the Kingborough municipality and have a responsibility to all members our of community.

Each member of the Council agrees to the terms of the Councillors’ Code of Conduct (PDF).

Kingborough’s Council includes the following councillors:

Steve Wass

Mayor

Representation

  • Local Government Association of Tasmania
  • Southern Tasmanian Councils’ Association
  • Southern Waste Strategy Authority
  • Copping Refuse Disposal Site Joint Authority

Elected as Mayor and Councillor until October 2018

Paula Wriedt

Deputy Mayor

Representation

  • Local Government Association of Tasmania (Proxy)
  • Southern Tasmanian Councils’ Association (Proxy)
  • Kingborough Access Advisory Committee (Chairperson)

Elected as Deputy Mayor and Councillor until October 2018

Richard Atkinson

Councillor

Representation

  • Audit Panel
  • Kingborough Bicycle Advisory Committee (Chairperson)
  • Cycling South

Elected as Councillor until October 2018

Sue Bastone

Councillor

Representation

  • Kingborough Community Enterprise Centre

Elected as Councillor from 25 January 2016 until 31 October 2018

Graham Bury

Councillor

Elected as Councillor until October 2018

Paul Chatterton

Councillor

Representation

  • Kingborough Road Safety Committee (Chairperson)

Elected as a councillor from 15/03/2016 – To 31/10/2018

Flora Fox

Councillor

Representation

  • Abel Tasman Art & Design Prize Committee (Chairperson)
  • Channel Heritage Centre

Elected as Councillor until October 2018

David Grace

Councillor

Elected as Councillor until October 2018

Michael Percey

Councillor

Representation

  • Kingborough Sports Complex User Group Advisory Committee (Chairperson)
  • Bruny island Advisory Committee (Chairperson)
  • Huon Valley & Kingborough Tourism Association

Elected as Councillor until October 2018

Dean Winter

Councillor

Representation

  • Kingborough Community & Police Liaison Group

Elected as Councillor until October 2018